Możliwości leczenia stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Leczenie dolegliwości bólowych stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie ogranicza się do odpoczynku, fizykoterapii i stosowania leków. Obecnie istnieje również małoinwazyjna metoda leczenia – X-StopPK® IPD® oferowana przez firmę Medtronic.

Po ustaleniu rozpoznania stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, lekarz może zalecić leczenie zachowawcze w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Jeśli leczenie zachowawcze okazuje się nieskuteczne, kolejną metodą jest leczenie chirurgiczne.

Leczenie zachowawcze

W niektórych przypadkach bóle pleców i nóg spowodowane stenozą lędźwiową mogą być leczone farmakologicznie przy pomocy iniekcji kortykosteroidów; zleca się także odpoczynek i fizykoterapię. Jeśli dolegliwości nasilają się, a leczenie zachowawcze nie łagodzi objawów, lekarz i pacjent mogą wspólnie rozważyć inne, bardziej zdecydowane metody leczenia.

Implant międzywyrostkowy wyrostków kolczystych

Implant X-StopPK® wszczepiany jest podczas małoinwazyjnego zabiegu. Chociaż implant X-StopPK® został zaprojektowany tak, aby pozostawać między wyrostkami kolczystymi na stałe w celu zapobiegania uciskowi na nerwy, może on zostać usunięty. Podczas zabiegu nie dochodzi do usunięcia żadnej strukturalnie istotnej kości. Implant X-StopPK® stanowi dla lekarza i pacjenta opcję terapeutyczną w dalszym okresie leczenia, jeśli choroba kręgosłupa postępuje.

Informacje znajdujące się na tej stronie nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem. Informacje dotyczące diagnozy i sposobu leczenia zawsze konsultuj ze swoim lekarzem.

Section Navigation

Dodatkowe informacje

Poland