O stenozie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Kanał kręgowy zmienia się z wiekiem, ale niektóre zmiany, jak zwężenie kanału, mogą być przyczyną bólu. Jeśli jesteś jedną z 700 000 osób, u których co roku diagnozuje się stenozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa, możesz nabrać otuchy. Innowacyjne urządzenie firmy Medtronic przyniesie Ci ulgę.

Definicja

Stenoza odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest stanem spowodowanym przez zwężenie kanału kręgowego. W terminologii medycznej stenoza to zwężenie lub ograniczenie kanału lub przewodu.

Przyczyny

Zmiany rozmiaru lub kształtu kanału kręgowego zazwyczaj pojawiają się w wyniku procesu starzenia. Zwykle miejsca w otworach kości kręgosłupa wystarcza dla nerwów odchodzących od rdzenia kręgowego, ale w przypadku zmniejszenia średnicy tych otworów (z powodu przerostu kości lub otaczających tkanek) może wystąpić ucisk nerwu.

Zwężenie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa może również oddziaływać na rdzeń kręgowy z powodu naruszenia przestrzeni kanału kręgowego.

Struktury przylegające do kręgosłupa również mogą być dotknięte procesem patologicznym procesem patologicznym:

  • więzadła kręgosłupa mogą zesztywnieć i stwardnieć
  • kości i stawy (w których często występuje choroba zwyrodnieniowa stawów) mogą się powiększyć; mogą rozwinąć się zmiany kostne (osteofity)
  • krążek międzykręgowy może się uwypuklić lub wypaść
  • kręgi mogą zmienić położenie.

Objawy

Zbyt ciasny kanał kręgowy może uciskać nerwy i rdzeń kręgowy, co jest przyczyną bólu i dyskomfortu.

Pacjenci ze stenozą lędźwiowego odcinka kręgosłupa, stojąc lub chodząc, często odczuwają ból pośladków lub mrowienie w udzie (nodze). Dyskomfort na ogół ustępuje po pochyleniu się do przodu (zgięciu) lub podczas odpoczynku. W niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na ból pleców oraz ból i osłabienie nóg.

Czynniki ryzyka

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa postępują z wiekiem, ale nasilenie objawów zależy od rozmiaru kanału kręgowego i stopnia ucisku nerwów. Stopień zniszczenia jest różny u różnych osób; nie wszyscy chorzy odczuwają objawy.

Diagnoza

Diagnostyka stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa rozpoczyna się zebraniem informacji (wywiad) i badaniem fizykalnym. Należy omówić z lekarzem objawy i sytuacje, w których się pojawiają i w których się nasilają lub słabną. Badanie fizykalne pomoże ustalić stopień ciężkości stanu i stwierdzić ewentualne osłabienie i/lub drętwienie.

Zaburzenia siły i czucia ocenia się w badaniu neurologicznym, w którym uzyskuje się obiektywne dowody na występowanie przewlekłego ucisku korzenia nerwu z powodu stenozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych: badania radiologicznego, badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (CT).

Informacje znajdujące się na tej stronie nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem. Informacje dotyczące diagnozy i sposobu leczenia zawsze konsultuj ze swoim lekarzem.

Section Navigation

Dodatkowe informacje

Michelson Technology at Work
Poland