O przepuklinie krążka międzykręgowego odcinka szyjnego kręgosłupa

Słyszałeś zapewne o przepuklinie krążka międzykręgowego odcinka szyjnego kręgosłupa, znanej pod kolokwialną nazwą: „wypadnięty dysk”. Krążek międzykręgowy co prawda nie wypada, ale może pęknąć, a jego półpłynna zawartość może uciskać otaczające nerwy w obrębie szyi. W niektórych przypadkach odpowiednią metodą leczenia jest zabieg operacyjny – wymiana krążka na sztuczny.

Ból szyi i inne objawy spowodowane przepukliną krążka międzykręgowego są częstym problemem wielu dorosłych. Szyja jest zbudowana z wielu różnych struktur anatomicznych: mięśni, kości, więzadeł i stawów. Każda z tych struktur ma zakończenia nerwowe, które wykrywają pojawiające się bodźce bólowe.

Definicja

Tkanka pomiędzy kośćmi szyi to tzw. krążek międzykręgowy. Krążki są zbudowane z miękkiego, podobnego do żelu jądra miażdżystego i twardego zewnętrznego pierścienia włóknistego. Krążek międzykręgowy tworzy staw pomiędzy kręgami, który pozwala im się poruszać. Gdy pęka zewnętrzny pierścień włóknisty, który otacza krążek, miękkie jądro miażdżyste może zostać wypchnięte przez powstały otwór i utworzyć przepuklinę jądra miażdżystego.

Objawy

Z wiekiem krążki międzykręgowe tracą sprężystość i elastyczność. Więzadła otaczające krążek międzykręgowy stają się kruche i łatwiej ulegają naderwaniu. Gdy przepuklina krążka międzykręgowego uciska leżące w pobliżu nerwy rdzeniowe (radikulopatia) lub rdzeń kręgowy (mielopatia), wywołuje ból.

Objawy

Przepuklina krążka międzykręgowego w szyi może być przyczyną bólów szyi, promieniujących bólów ramienia, bólów barku oraz drętwienia i mrowienia w ramieniu i w ręce. Natężenie i rodzaj bólu są różne, począwszy od bólu tępego i pobolewania, które trudno zlokalizować, skończywszy na bólu ostrym, piekącym i łatwym do zlokalizowania.

Ból ramion oraz ból szyi to zazwyczaj pierwsze objawy podrażnienia korzeni nerwów przez zmiany zlokalizowane w obrębie szyi.

Objawy takie jak drętwienie, mrowienie, a zwłaszcza osłabienie mięśni ramion, są sygnałami ostrzegającymi, że problem może być poważniejszy. Osłabienie ramion w związku z bólem szyi jest ewidentnym wskazaniem do wizyty u lekarza.

Czynniki ryzyka

Proces starzenia oraz zużycie kręgosłupa mogą być przyczyną przepukliny jądra miażdżystego w szyjnym odcinku kręgosłupa. Przepuklina krążka międzykręgowego może być również spowodowana powtarzanymi czynnościami lub urazem kręgosłupa.

Diagnoza

Diagnostyka przepukliny krążka międzykręgowego rozpoczyna się pełnym badaniem fizykalnym szyi oraz kończyn górnych i dolnych. Lekarz bada ruchomość, zakres ruchów i objawy, które sugerują, że przepuklina krążka międzykręgowego uciska korzenie nerwów lub rdzeń kręgowy.

Możesz zostać poproszony o wypełnienie wykresu, na którym należy wskazać lokalizację objawów bólowych, drętwienia, mrowienia i osłabienia mięśni. Lekarz może zalecić wykonanie badania radiologicznego lub za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

Informacje znajdujące się na tej stronie nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem. Informacje dotyczące diagnozy i sposobu leczenia zawsze konsultuj ze swoim lekarzem.

Section Navigation

Dodatkowe informacje

Michelson Technology at Work
Poland