Czym jest wodogłowie normotensyjne

Wodogłowie normotensyjne charakteryzuje się nadmiarem płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Najczęściej występuje u osób dorosłych pomiędzy 60 a 70 rokiem życia i może objawiać się zapominaniem imion znajomych lub zmianą codziennych zwyczajów, np. zaprzestaniem codziennych spacerów w okolicy domu. Zastosowanie jednego z naszych układów zastawkowych może pomóc w pozbyciu się tych symptomów.

Definicja

Wodogłowie to nadmierna ilość płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Wodogłowie normotensyjne to odmiana wodogłowia występująca u osób starszych, najczęściej pomiędzy 60 a 70 rokiem życia.

W normalnych warunkach, utrzymuje się delikatna równowaga pomiędzy poziomem produkowanego, krążącego i absorbowanego płynu mózgowo-rdzeniowego w jamach mózgu określanych mianem „komór.” Wodogłowie powstaje, kiedy płyn mózgowo-rdzeniowy nie może krążyć w układzie naczyń lub kiedy objętość płynu absorbowanego przez krwiobieg jest mniejsza niż objętość płynu wytwarzanego.

Objawy

Wodogłowie normotensyjne charakteryzuje się stopniowym narastaniem trzech objawów, zwykle w następującej kolejności:

 • Zaburzenia mobilności (trudności z chodzeniem) w postaci krótkich powłóczystych kroków, skłonności do upadków, poczucia ciężkich stóp lub problemów z chodzeniem po schodach.
 • Nietrzymanie moczu (zaburzenia kontroli pęcherza) w formie częstej lub nagłej potrzeby oddawania moczu lub utraty kontroli nad oddawaniem moczu.
 • Lekka demencja (zaburzenia poznawcze) w formie zapominania, utraty pamięci krótkotrwałej, braku zainteresowania jakąkolwiek aktywnością lub wahań nastroju.

Przyczyny choroby

Podobnie jak w innych typach wodogłowia, definiującą cechą wodogłowia normotensyjnego jest powiększenie komór mózgu. Poszerzenie komór wydaje się powodować zaburzenia przewodzenia impulsów w szlakach nerwowych łączących mózg z rdzeniem kręgowym, wywołując opisane objawy. W niektórych przypadkach, zmniejsza się także dopływ krwi do mózgu.

U ponad 50% pacjentów z wodogłowiem normotensyjnym nie można określić przyczyny choroby. W pozostałych przypadkach, w wywiadzie występuje krwawienie do mózgu (na przykład, w wyniku pęknięcia tętniaka lub urazu mózgu) albo zapalenie opon mózgowych. Jednakże, nie jest jasne dlaczego, ani w jaki sposób, opisane zaburzenia prowadzą do wodogłowia normotensyjnego.

Diagnoza

Wodogłowie normotensyjne może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie wszystkie jego objawy muszą wystąpić w tym samym czasie. Ponadto, te symptomy często towarzyszą również innym chorobom powszechnie spotykanym w populacji osób w podeszłym wieku (takim jak choroba Parkinsona, choroba zwyrodnieniowa stawów i choroba Alzheimera).

W celu zdiagnozowania wodogłowia normotensyjnego typowo stosuje się następujące badania diagnostyczne:

 • Obrazowanie mózgu pozwala na wykrycie powiększonych komór.
  • Tomografia komputerowa (CT) wykorzystuje promieniowanie rtg do tworzenia przekrojowych zdjęć pozwalających lekarzom na przyjrzenie się różnym częściom mózgu.
  • Rezonans magnetyczny zapewnia szczegółowy obraz układu naczyniowego i pomaga wykluczyć obecność innych chorób takich jak krwiak podtwardówkowy, nowotwór, zakażenie lub nieprawidłowość strukturalna.
 • Badania neuropsychologiczne są najbardziej precyzyjnym sposobem diagnozowania i dokumentowania zarówno mocnych stron jak i problemów poznawczych.
 • Drenaż płynu mózgowo-rdzeniowego z części lędźwiowej kręgosłupa jest stosowany w celu sprawdzenia reakcji pacjenta na procedurę wszczepienia układu zastawkowego.
  • Punkcja lędźwiowa lub nakłucie lędźwiowe to inwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego z kręgosłupa.
  • Przedłużony drenaż płynu z części lędźwiowej kręgosłupa to rozwiązanie stosowane, gdy pacjent nie reaguje na jednorazową punkcję lędźwiową.
 • Diagnostyka oporu odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego to bardziej zaawansowane badanie określające zdolność organizmu do absorpcji nadmiaru płynu mózgowo-rdzeniowego.

Informacje znajdujące się na tej stronie nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem. Informacje dotyczące diagnozy i sposobu leczenia zawsze konsultuj ze swoim lekarzem.

Section Navigation

Dodatkowe informacje

Contact Us

Medtronic Poland
Polna 11
00-633 Warszawa
Poland
Medtronic
Poland