O drżeniu samoistnym

Drżenie samoistne jest schorzeniem występującym bardzo często i często jest ono nieprawidłowo diagnozowane i uznawane za objaw choroby Parkinsona. Pojawia się u 1 na 5 osób w wieku powyżej 65 lat.1 Jeśli drżenie samoistne wpływa na Twoją zdolność do prowadzenia aktywnego trybu życia, terapia opracowana przez firmę Medtronic może Ci pomóc.

Drżenie samoistne (ET) jest zaburzeniem ruchu, zazwyczaj ruchu rąk, ale może także dotknąć głowy, głosu i nóg.

Drżenie samoistne nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale wywiera silny wpływ na życie. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często tracą zdolność wykonywania prostych zadań, jak prowadzenie pojazdu lub pracy zawodowej. U chorego rodzi się często poczucie izolacji, z którym trudno się pogodzić.

Spośród ponad 20 różnych rodzajów drżenia, drżenie samoistne występuje najczęściej. Aż jedna na 20 osób w wieku ponad 40 lat i jedna na pięć osób w wieku ponad 65 lat może cierpieć na drżenie samoistne.1 Chociaż przeciętnie występuje ono w wieku 40 lat, może się pojawić w każdym wieku, i w dzieciństwie, i na starość.2

Objawy

Drżenie samoistne charakteryzuje się rytmicznym potrząsaniem kończyn, głowy, warg lub języka,a w zaawansowanej postaci także kończyn dolnych, które pojawia się w czasie ruchu dobrowolnego lub w czasie utrzymywania pozycji wbrew sile ciężkości. Drżenie samoistne jest często nieprawidłowo diagnozowane jako choroba Parkinsona.

Drżenie samoistne występuje

  • drżenie kinetyczne – podczas ruchów zamierzonych, jak podnoszenie filiżanki do ust
  • drżenie pozycyjne – podczas zamierzonego utrzymywania pozycji wbrew sile grawitacji, jak sięganie po cos lub wyciąganie ręki albo ramienia.

U większości osób cierpiących na drżenie samoistne występują oba rodzaje drżenia, zarówno drżenie pozycyjne, jak i kinetyczne.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Drżenie samoistne jest skutkiem nieprawidłowej komunikacji pomiędzy określonymi obszarami mózgu: móżdżkiem, wzgórzem i pniem mózgu. Przyczyna choroby nie jest znana, ale w niektórych przypadkach dowiedziono, że zaburzenie ma charakter genetyczny. Może się jednak pojawić u osób bez drżenia w wywiadzie rodzinnym.

Piśmiennictwo

  1. What is Essential Tremor? Available at: www.essentialtremor.org . Accessed July 14, 2008.
  2. At what age does ET start? Available at: www.essentialtremor.org . Accessed July 14th, 2008.

 

Informacje znajdujące się na tej stronie nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem. Informacje dotyczące diagnozy i sposobu leczenia zawsze konsultuj ze swoim lekarzem.

Section Navigation

Dodatkowe informacje

Poland