Życie podczas leczenia choroby wieńcowej

Firma Medtronic opracowała urządzenia wykorzystywane w leczeniu choroby wieńcowej, które pozwala osobom chorym wrócić do normalnego życia. Po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego poczujesz się lepiej po upływie 4–6 tygodni lub wcześniej, w zależności od zastosowanej metody leczenia. Po wszczepieniu stentu powrót do normalnych zajęć następuje szybciej.

Po zabiegu operacyjnym

Samopoczucie po zabiegu operacyjnym zależy od zastosowanego leczenia. Po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego należy się liczyć z pobytem przez pewien czas na oddziale intensywnej opieki medycznej. Leczenie za pomocą stentowania i angioplastyki balonowej to zabiegi mniej inwazyjne, wymagające krótszej hospitalizacji.

Życie codzienne

Czas rekonwalescencji zależy od metody leczenia. Po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego może on trwać do 12 tygodni. Zależy to od wielu czynników, m.in. zastosowanej metody leczenia (pomostowanie konwencjonalne, pomostowanie bez włączenia krążenia pozaustrojowego czy mało inwazyjny zabieg pomostowania MICS CABG). Zapytaj lekarza, czego możesz się spodziewać w każdym z tych przypadków. Pacjent leczony za pomocą stentowania i angioplastyki balonowej wraca do zwykłych zajęć po upływie mniej więcej tygodnia. Osoby wykonujące pracę fizyczną powinny poczekać dłużej i porozumieć się lekarzem. Rozmowa z lekarzem jest konieczna przed podjęciem jakiegokolwiek forsownego wysiłku fizycznego.

Bez względu na metodę leczenia należy dbać o siebie. Lekarz udziela wskazówek, jak poprawić stan układu sercowo-naczyniowego, ale odpowiedzialność spoczywa na pacjencie. Należy przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza, zdrowo się odżywiać, przestać palić, więcej ćwiczyć i regularnie konsultować się z kardiologiem. Każdy z nas ma tylko jedno serce!

Informacje znajdujące się na tej stronie nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem. Informacje dotyczące diagnozy i sposobu leczenia zawsze konsultuj ze swoim lekarzem.

Section Navigation

Dodatkowe informacje

Poland